Egy nálunk is reklámozott külföldi oldal gyorsan megtérülő befektetési lehetőségeket kínál. Nincs más dolgunk, mint elküldeni egy cégnek a pénzünket, és 3, 7 vagy 30 nap múlva 122%-át, 133%-át vagy 200%-át kapjuk vissza. Mindhárom befektetési formánál alsó és felső határa van a befektetendő összegnek, a legtöbb pénzt 30 napos lekötés mellett fektethetjük be.
Mivel ilyen jó megtérülési arányt egyetlen bank sem kínál, joggal gyanakodhatunk csalásra. Ha azonban rákeresünk az oldal nevére, elsőként azt találjuk, hogy az emberek fórumokban dicsekednek egymásnak azzal, hogy mikor mennyi pénzt kaptak e cégtől.
Az oldal tüzetesebb vizsgálata mégis gyanakvásra ad okot: egy pénzintézethez képest a lap nagyon bénán néz ki, nincsenek rajta kellően részletes leírások a befektetés jellegével kapcsolatban, és hiába keressük, sehol sem találunk semmilyen cégadatot rajta. Kapcsolatfelvételre is mindössze egy űrlap segítségével van módunk.
További kereséssel megtudhatjuk, hogy a kifizetéseket egy virtuális titkárságon keresztül kapták a felhasználók. A virtuális titkárságok olyan netes cégek, amiknek más online vállalkozások fizetnek, hogy ellássák az ehhet hasonló feladatokat. Az oldal valós üzemeltetőjével ezek szerint semmi esélyünk kommunikálni.
A fentiek alapján körvonalazódik a csalás lehetséges képe. A legtöbb felhasználó bizalmatlan, ezért először valószínűleg csak apróbb, pár dolláros összegeket fizet be. Az ő befektetéseik kamattal növelt értékét az újonan regisztrált befektetők pénzéből finanszírozza a szolgáltató. Mivel az oldal fizet az új befektetők beszervezése után, egy ideig valószínűleg fenntartható ez a fizetési módszer. A kifizetett felhasználók eztán elmondják a blogjaikban és a pénzkereséssel foglalkozó fórumokon, hogy igen, ez a cég megbízható és fizet, így idővel egyre több felhasználója, és ami fontosabb, egyre több sok pénzt befektető felhasználója lehet az oldalnak.
És itt jön a turpisság: amikor valaki egy nagyobb összeget befizet, valószínűleg 30 napos lekötéssel teszi. Ezt a pénzt azonban már soha nem látja viszont, és amikor erre rájön, nincs hová panasszal fordulnia. Mire a fórumokon elterjed a híre, hogy az oldal átverés, a tulajdonos már jól megszedte magát, és készen áll arra, hogy megszűntesse a lapot, és valamilyen más néven és máshol újra létrehozza azt. A virtuális titkárság és egyéb rejtőzködő technikák alkalmazása miatt az esetleges feljelentések hiábavalóak: bottal üthetik a csaló nyomát...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése